Klub Szachowy Gryf Szczecin
70-552 Szczecin, al. Wyzwolenia 7/U11
NIP 852-23-92-463 REGON 812-621-802
Tel. 666-247-147 mail: klub@szachy.szczecin.pl
Konto bankowe: BOŚ Bank 82 1540 1085 2030 9140 0585 0001


   

MENU

   Strona główna
   Fotogaleria
   Informacje Różne
   Artykuły
   Partie
   Archiwum
   Wyszukiwarka
   Linki


ZAPOWIEDZI

   Turnieje Regionalne
   Turnieje Ogólnopolskie


WYNIKI

   Wyniki Turniejów
   4 Pory Roku


KSz Gryf Szczecin

   Lokalizacja Siedziby
   Przystąp do KSz Gryf!
   Szkolenie Zawodników
   Prasa o Nas
   Zarząd
   Statut
   Informacje Kontaktowe
   Mecenasi i Partnerzy
   Historia
Drodzy Internauci!
Pragniemy zaprosić was na nową stronę Klubu Szachowego Gryf Szczecin opublikowaną pod adresem www.gryfszczecin.org


17 marca rozpoczynają się Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 16 i 18, które będziemy już relacjonowali na nowej www. Tam też znajdziecie zaległe relacje z ostatnio organizowanych zawodów.
Na nowej stronie zupełnie przebudowaliśmy sposób nawigacji (rezygnacja z menu bocznego), dzięki czemu strona jest w pełni kompatybilna z urządzeniami mobilnymi jak np popularne smartfony. Ponadto strona została przeniesiona na jeden z najlepszych serwerów dostępnych na rynku, dzięki czemu strony powinny otwierać się znacznie szybciej niż obecnie.
Stara strona będzie funkcjonowała do czasu przeniesienia archiwum wyników. To nasza historia, więc nie ma takiej opcji, abyśmy mieli je ot tak skasować.
Niestety jest to proces czasochłonny, gdyż dane muszą być przenoszone ręcznie i wymagają ponownego formatowania oraz sprawdzania poprawności działania odsyłaczy (np. wiele stron m.in. z wynikami przestało istnieć). Dopiero gdy proces ten dobiegnie końca, obecna domena www.szachy.szczecin.pl zostanie przekierowana na nową stronę.


Król + pion kontra król, acidity
.: Data publikacji 12-Kwi-2004 :: Odsłon: 15049 :: Recenzja:.

Król + pion kontra król.

W pozycji widocznej na poniższym diagramie wynik partii zależy od tego, która ze stron znajduje się na posunięciu. I tak, jeśli zagrywają białe to partia kończy się ich zwycięstwem, a gdy na posunięciu są czarne to będzie remis.
Aby wygrać taka końcówkę, nie wystarczy ruszyć do przodu pionkiem i liczyć na to, że jakoś to będzie. Teraz pierwszoplanową postacią na szachownicy jest król i to on musi utorować drogę pionkowi. Plan gry polega na zajęciu królem linii prowadzenia piona, zwanej linią Przepiórki (zasadę tę sformułował Polak, mistrz międzynarodowy Dawid Przepiórka). Tworzą ją trzy pola, znajdujące się o dwa pola przed pionkiem (oznaczone na czerwono), a w przypadku, gdy pion przekroczy linię środkową, linia Przepiórki przesuwa się i tworzą ją pola znajdujące się bezpośrednio przed pionkiem. Tak, więc dla pionka stojącego na:

  • d2 linię Przepiórki tworzą pola c4, d4, e4
  • d3 linię Przepiórki tworzą pola c5, d5, e5
  • d4 i d5 linię Przepiórki tworzą pola c6, d6, e6
Jest jeszcze jedna zasada, z którą musicie się zapoznać, aby bez problemów wygrywać takie (i nie tylko) końcówki. Mowa tu o opozycji.
Opozycja jest to ustawienie królów naprzeciw siebie lub na przekątnej w odległości jednego pola (opozycja bliska), trzech lub pięciu pól (opozycja daleka). Król w opozycji jest ustawiony gorzej i musi zejść z drogi królowi przeciwnika. Wiecej o opozycji znajdziecie tutaj

pionkówki

Po części teoretycznej możemy przystąpić do rozgrywania powyższej końcówki. Może to wyglądać następująco:
1.Ke2 Kc7 2.Ke3 Kc6 3.Ke4 (biały król zajął linię Przepiórki) 3...Kd6 4.Kd4! (jedyny wygrywający ruch! Biały król ustawił czarnego w opozycji i ten musi mu zejsć z drogi) 4...Kc6 5.Ke5 Kd7 6.d3 [po 6.d4?? nastąpi 6...Ke7 i to czarne zajmą opozycję, nie dopuszczając do zajęcia linii Przepiórki (pola c6, d6, e6).] 6...Kc7 7.d4 Kc6 8.Ke6 Kc7 9.d5 Kd8

pionkówki

10.Kd6! (i znów jedyny, zarazem rozstrzygający ruch. Biały król zajął opozycję zmuszając czarne do zejścia mu z drogi) 10...Ke8 11.Kc7+- Teraz biały król kontroluje wszystkie pola na drodze pionka, który bez problemów osiągnie linię przemiany.

W przypadku, gdy grę rozpoczną czarne, bez problemów wywalczą remis gdyż, białemu królowi nie uda się dojść pierwszemu do linii Przepiórki. Np. 1...Kc7 2.Ke2 Kd6 3.Ke3 Ke5! czarny król ustawił białego w opozycji i skutecznie kontroluje linię prowadzenia piona.


Król + pion (kolumny b i g) kontra król.

W przypadku pionka stojącego na kolumnie b lub g sytuacja wygląda nieco inaczej niż na kolumnach c; d; e; f, ponieważ istnieje możliwość zapatowania króla w rogu szachownicy.

Pionkówki

1.Kg6! Kg8(teraz opozycja nie pomaga) 2.Kh6 Kf7 [2...Kh8 3.g6 Kg8 4.g7 Kf7 5.Kh7+-] 3.Kh7+- i pion bez przeszkód dochodzi do pola przemiany.


Na kolejnym diagramie widzimy, że białe posiadają piony zdublowane na linii g. Jedynym sposobem na wygranie tej końcówki, to ofiara pierwszego pionka a następnie utorowanie drogi pionowi drugiemu.

Pionkówki

1.g7 Kh7 2.g8H+! [2.Kf7?? pat] 2...Kxg8 (i teraz partia toczy się podobnie jak we wcześniej omawianych przykładach) 3.Kg6 Kf8 [3...Kh8 4.Kf7 Kh7 5.g6+ +-] 4.Kh7+- i czarne mogą się już tylko poddać.


Król + pion przy bandzie kontra król.

W przypadku piona bandowego zasada linii Przepiórki nie ma zastosowania, ponieważ strona z pionem nie będzie w stanie wymusić odejścia króla przeciwnika z narożnika.

Pionkówki

W pozycji widocznej na powyższym diagramie wystarczy, aby czarny król wykonywał posunięcia po polach a8 i b8, co zapewni remis.

W przypadku, gdy strona broniąca się nie może ustawić się przed pionem, powinna starać zamknąć się króla przeciwnika przed jego pionkiem, tak jak jest to pokazane poniżej

Pionkówki

Teraz wystarczy poruszać się czarnym królem po polach c7 i c8, a jeśli biały król przejdzie na b6 to czarny musi stanąć w narożniku. Np. 1...Kc8 2.Ka8 Kc7 3.a7 Kc8 pat

.: Powrót do działu Końcówki pionkowe :: Powrót do spisu działów :.
:: © 2003-2012 Klub Szachowy Gryf Szczecin ::