Klub Szachowy Gryf Szczecin
70-552 Szczecin, al. Wyzwolenia 7/U11
NIP 852-23-92-463 REGON 812-621-802
Tel. 666-247-147 mail: klub@szachy.szczecin.pl
Konto bankowe: BOŚ Bank 82 1540 1085 2030 9140 0585 0001


   

MENU

   Strona główna
   Fotogaleria
   Informacje Różne
   Artykuły
   Partie
   Archiwum
   Wyszukiwarka
   Linki


ZAPOWIEDZI

   Turnieje Regionalne
   Turnieje Ogólnopolskie


WYNIKI

   Wyniki Turniejów
   4 Pory Roku


KSz Gryf Szczecin

   Lokalizacja Siedziby
   Przystąp do KSz Gryf!
   Szkolenie Zawodników
   Prasa o Nas
   Zarząd
   Statut
   Informacje Kontaktowe
   Mecenasi i Partnerzy
   Historia
Drodzy Internauci!
Pragniemy zaprosić was na nową stronę Klubu Szachowego Gryf Szczecin opublikowaną pod adresem www.gryfszczecin.org


17 marca rozpoczynają się Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 16 i 18, które będziemy już relacjonowali na nowej www. Tam też znajdziecie zaległe relacje z ostatnio organizowanych zawodów.
Na nowej stronie zupełnie przebudowaliśmy sposób nawigacji (rezygnacja z menu bocznego), dzięki czemu strona jest w pełni kompatybilna z urządzeniami mobilnymi jak np popularne smartfony. Ponadto strona została przeniesiona na jeden z najlepszych serwerów dostępnych na rynku, dzięki czemu strony powinny otwierać się znacznie szybciej niż obecnie.
Stara strona będzie funkcjonowała do czasu przeniesienia archiwum wyników. To nasza historia, więc nie ma takiej opcji, abyśmy mieli je ot tak skasować.
Niestety jest to proces czasochłonny, gdyż dane muszą być przenoszone ręcznie i wymagają ponownego formatowania oraz sprawdzania poprawności działania odsyłaczy (np. wiele stron m.in. z wynikami przestało istnieć). Dopiero gdy proces ten dobiegnie końca, obecna domena www.szachy.szczecin.pl zostanie przekierowana na nową stronę.


Bierka przeciążona, acidity
.: Data publikacji 12-Kwi-2004 :: Odsłon: 8559 :: Recenzja:.

Bierka przeciążona

O bierce przeciążąnej mówimy w sytuacji, gdy jedna figura lub pionek pilnuje dwie inne bierki. Żeby wykorzystać tego typu błędy ustawienia musimy zaatakować obydwa obiekty, które są bronione.

Bierka przeciążona

Figurą przeciążoną na powyższym diagramie jest hetman. Zadania którymi został "obarczony" to: pilnowanie ósmej linii (groźba mata) oraz skoczka. Ruchem 1.Gb3! białe zmuszają hetmana do porzucenia obrony skoczka badź ósmej linii

W kolejnym przykładzie białe obarczą pionka stojącego na d7 zbyt wieloma zadaniami

Bierka przeciążona

1.e6! G:e6 2.G:c6! i teraz jeśli d:c6 to białe zbiją jeszcze gońca na e6.

W następnym przykładzie ostatnim posunięciem białych było zagranie skoczkiem na a4. Grający białymi ośmiolatek liczył na następujący wariant: 1.S:c2 S:b6 2.S:a1 S:a8 3.Gd7 Sc7 itd. Jednak nie zauważył motywu przeciazenia, w wyniku czego nastąpiło:

Bierka przeciążona

1... Ha5! i teraz atakowane są 3 figury białych: hetman, goniec i skoczek. Rozważmy taką odpowiedź białych:
2.Hb3 (lub Hd1) S:d3 3.H:d3 H:a4 i białe mają figurę mniej. Wynika z tego, że jedyną rozsądną kontynuacją jest 2.G:h7+ S:h7 3.Hb3 Wprawdzie jeden zdobyty pionek przez białe nie zrekompensuje utraty gońca, jednak jeśli już musimy coś tracić, to starajmy się przy okazji też coś zyskać.

Czasami zdarza się, że figurą, którą obarcza się zbyt dużą ilością zadań jest król:

Bierka przeciążona

Proste bicie1.W:d7 pozbawia czarne szans choćby na remis. Jeśli teraz zbiją wieżę to stracą gońca po czym białym pozostanie juz tylko doprowadzenie piona do pola przemiany. Odejście gońcem także nie pomoże, bo jeden goniec to za mało, aby zatrzymać piona wspartego wieżą i skoczkiem.

W ostatnim przykładzie goniec czarnych pilnuje, aby żaden z białych pionów nie dotarł do linii przemiany, jednak zadanie to przerasta jego możliwości.

Bierka przeciążona

1.h7! (zmusza gońca do bicia) 1... G:h7 2.f7 i w następnym posunięciu białe dorabiają hetmana.

.: Powrót do działu Taktyka :: Powrót do spisu działów :.
:: © 2003-2012 Klub Szachowy Gryf Szczecin ::