Historia Stowarzyszenia

KRÓTKA HISTORIA SZCZECINSKIEGO STOWARZYSZENIA SZACHOWEGO

    Idea powołania Szczecińskiego Stowarzyszenia Szachowego narodziła się w głowach inicjatorów tj. Bartosza Pułki i Andrzeja Gniadka jeszcze pod koniec 2002 roku. Wydawało nam się dziwnym, że w prawie 500 tysięcznym Szczecinie nie ma żadnego klubu szachowego, który by organizował jakiekolwiek imprezy szachowe. Zupełny brak życia szachowego w naszym mieście, pomimo wielu szachistów zdopingował nas do powołania stowarzyszenia.
    15.05.2003 roku na zebraniu założycielskim powstało Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe. 16.05.2003 roku złożyliśmy wniosek do Urzędu Miejskiego w Szczecinie o rejestrację stowarzyszenia.
    Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe zostało wpisane do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej nie prowadzących działalności gospodarczej dnia 09.06.2003 roku. Otrzymało numer ewidencyjny SKFN/BOP:007

    Pierwszym sukcesem organizacyjnym SSS było zorganizowanie cyklu turniejów szachowych "Na Deptaku" przy ulicy Bogusława. Pierwszy turniej rozgrywany na świeżym powietrzu odbył się 31 sierpnia. Kolejne odbywały się co tydzień przez cały wrzesień. Duża frekwencja, zainteresowanie ze strony prasy lokalnej oraz relacje telewizyjne udowodniły, iż w Szczecinie powstało stowarzyszenie mogące wskrzesić szachy w grodzie Gryfa.
    Kolejnym przedsięwzięciem były turnieje organizowane w pubie "Magnetix". W pierwszym z nich sponsorowanym przez sieć sklepów "Grosz Polski" główną nagrodą był rower górski!
    Nowy rok pragniemy rozpocząć 4 stycznia 2004 roku turniejem noworocznym w Miejskim Ośrodku Kultury w Dąbiu przy ul. Goleniowskiej 67.
    Pod koniec 2003 roku udało nam się znaleźć wreszcie stałe miejsce spotkań. Dzięki życzliwości pani dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu, możemy tam cyklicznie organizować turnieje, a także spotykać się raz na dwa tygodnie w środy w celach organizacyjnych i szachowych.

    30 stycznia 2004 roku Szczecińskie Stowarzyszenie Szachowe zostało przyjęte w poczet członków Polskiego Związku Szachowego.
    Zainaugurowaliśmy cykl Grand Prix Szczecina 2004 w szachach błyskawicznych, planujemy rozegranie Mistrzostw Szczecina, a także przygotowujemy turnieje dla dzieci i młodzieży. W marcu powstała i ruszyła sekcja szachowa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dąbiu. Dla zainteresowanych podwyższeniem swoich kategorii szachowych chcemy zorganizować turnieje klasyfikacyjne.
Pierwszym ogólnopolskim sukcesem zawodnika Szczecińskiego Stowarzyszenia Szachowego - Krystiana JACKA był jego udział i zajęcie 9 miejsca w finale Mistrzostw Polski do lat 10. GRATULUJEMY i liczymy na kolejne sukcesy Krystiana i innych członków SSS!

Artykuł ze strony Szachy :: Klub Szachowy Gryf Szczecin
http://www.szachy.szczecin.pl/